Download: Nowa Syrena by Violetta Kardynal

By Violetta Kardynal

4,414

TIP: Right-click and select "Save link as.." to download video

Initializing link download... Initializing link download.....

Ekskluzywny wywiad dla PoloniaTube z Arkadiuszem Kamińskim właścicielem marki "Syrena".
Jako Polak chciałem zrobić coś dla polskiej motoryzacji - mówi Arkadiusz Kamiński, którego modele nowej "Syreny" zostały zaprezentowane w środę w Warszawie.

Syrena Meluzyna i Syrena Ligea są zwieńczeniem współpracy Polaków mieszkających w kraju i  za granicą.

"Syrena" mogła wpaść w nie polskie ręce - mówi Kamiński - obecny właściciel tej marki, który wykupił prawa do niej w ostatnim momencie, tuż przed terminem wygaśnięciem praw FSO, które nie było zainteresowane ich przedłużeniem.

Firma AK Motor, której Kamiński jest założycielem i generalnym dyrektorem, będąc obecnie jedynym właścicielem praw do kontynuacji marki Syrena w nowoczesnej wersji pragnie wskrzesić polską motoryzację przywracając Syrenę na polskie i światowe drogi.

Arkadiusz Kamiński jest synem polskich emigrantów. Jego ojciec działał w “Solidarności”. Marzeniem Arka od wielu lat było wskrzeszenie polskiej, unikatowej marki samochodu Syrena.
Nieprzypadkowo wybrał akurat tę markę:
“Syrena jest najważniejszą polską marką samochodową, nazwaną na cześć polskiej legendy, symbolizującej  stolicę, mitycznej warszawskiej “Syrenki”, której pochodzenie siege XIV wieku. Pierwsze auto Syrena zostało zaprezentowane w Polsce podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich w 1955 roku. Produkcję samochodów rozpoczęto w 1957 r. w Fabryce Samochodów Osobowych (FSO) na warszawskim Żeraniu, gdzie produkowano samochody do roku 1972. W latach 1972-1983 syrena była produkowana w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Baiałej w Polsce. Łącznie od roku 1955 w FSO I FSM wyprodukowano rekordowąliczbę siren – 5210 311 sztuk.